ANASAYFA

ALMANYA DA

SOSYAL HAYATIMIZ

ALMANYA DA

EGITIM VE KÜLTÜR HAYATIMIZ

ALMANYA DA

IS VE MESLEK DURUMUMUZ

ALMANYA DA

POLITIK FAALIYETLERIMIZ

LOBISIZLIGIN NEDENLERI

TÜRKIYE ILE ILISKILER

SIZDEN GELEN PAYLASIMLAR

KÜNYE VE ILETISIM BILGILERI


Türkiye ye yatırıma geri dönüş var.

Diger ülkelerde yaşayan Vatandaşlarımızı bilmem ama Almanya da yaşayan Vatandaşlarımız Avrupa da Euro ya geçiş dönemine kadar hep Türkiye de gayrimenkule yatırım yaptılar….

Deutsche Mark zamanları güzel para kazanılan bir dönemdi. Fakat Euro gelişi ile beraber devlet develuasyon yaptı ve ailenin giderleri sabit kalırken gelirleri yarı yarıya düştü. Bu dönemde Türkiye deki yatırımlar geri paraya çevrilerek Almanya daki yaşam seviyesi korunmaya kullanıldı.

Almanya nın Avrupa Birligini korumak için ugraştıgı ve Yunanistan gibi ülkelere paletlerle para gönderdigi dönemde Türkiye de yönetimin istikrarlı çalışmalari nedeni ile Almanya da bunalmaya başlayan Türkler tekrar ülkelerine yatırım yapmaya başladı.

2017 yılında da bu yatırımlar oldukca dikkat çekici boyutlara ulaştı. Bunun bir nedeni Almanya daki ekonomik zorluklar ve yaşam kalitesinin düşmesi ve diger önemli nedeni de, burada yaşayan Türklerin birlirleri ile sosyal iletişimlerinde kopmalar olmasıdır.

(Devam edecek)


Gençlerimiz Türkiye de okumak istiyorlar

2013 yılsonu itibarı ile Türkiye den Almanya ya gelenlerin sayısı 40.000 cıvarında iken dönenlerin sayısı 120.000 i geçmiş durumda. Bir Alman haber kanalının da tesbit ettigi gibi, dönenleriniçinde emekli olan yaşlılar çok az. Cünkü onlar. Alman hastane sistemini tanıdıkları ve ona güvendikleri ama Türk saglık sistemine yabancı oldukları için korkuyorlar.

Dönenlerin büyük çogunlugunun egitimli olması nedeni ile, Alman Millet Meclisi bir önlem almak istedi. Yaşlanan Alman nüfusunu omuzlayabilecek, egitimli gençlerin tam onlara ihtiyaç duyulan bir dönemle Türkiye ye dönmelerini engellemek için yollar aradılar.

Ön lisansı Almanya da tamamlayan birçok gencimiz lisans ve yüksek lisanslarını Türkiye de yapmak istiyorlar. 2015 Subatında Istanbul havaalanında sohbet ettigim iki genç kızımız da öyle yapmışlar ve Istanbul da kaydolmak için üniversitelerle görüşmelere gelmişler.

Ebeveynlerinden biri Alman biri Türk olan gençler, Türkiye deki gelişmeleri olumlu bulmakta ve hem Alman ve hem de Türk olmalarının avantajlarından yararlanmak için üniversiteyi Türkiye de okuyorlar.

Makine mühendisligi okuyan üç genç kardeşimiz hep beraber Türkiye de gelecek hesabı yaparak okuyorlar. Bu yoldaki hayallerini anlattılar. Cok gurur duydum. Allah yollarını açık etsin.


TÜRKIYE DE GÖRMEK ISTEDIKLERIMIZ

Türkiye ye dönüş ve orada yaşamak o kadar da kolay olmuyor.

Kafada geri dönüş fikirleri ile her yıl Türkiye ye tatile geliyoruz. Bu nedenle, Türkiye de dönmüs olanlarla, uyum konusunda sohbetlerimiz oluyor. Yıl 2017 yaz tatilinde Antalya merkezdeyiz. Gezerken Ögretmen Evine girdim. Cok güzel bir ortam. Tavsiye ederim. Yanımda ve karşımdaki masalarda birer kişi oturuyor. Meger karşıda oturan 60 - 65 yaşlarındaki bey 1997 de Almanya dan kesin dönüş yapmış. Digeri de emekli bir ögretmen. (Devam edecek)

Ticarete geniş bakan Avrupalılar bizim ülkemizin otlarını bile biliyorlar

Antalya da Growtec adlı bir tarım ve hayvancılık konulu fuar var. Bir yıl, o fuarda bizim de bir çalışmamız oldu. Fuardan sonra bir otelde ikili görüşmeler düzenlendi. Tabii otelde sigara içmek yasak oldugu için terasa çıkıyoruz.

Ben de çıktım terasa. Oradaki sessizlik, insanı bir muhabbete zorluyor. Selamlaşma filan gerekiyor. Bir Hollandalı ya selam verdim. Cakmagını rica ettim. Konu açıldı tabii.

Ben de Almanya dan geldigimi ama aslen Türkiye nin Suriye ye sınırı olan bir şehrinde dogdugumu anlattım. Hani Antalya, Istanbul filan olsa bilir ama Gaziantep i nereden bilecek.   Hollandalı Türkiye de kurutulmuş ot çeşitleri topluyormuş. Ben de konu ile baglantılı olarak, benim şehrimde meyan kökü adlı bi rot oldugundan bahsettim. Bana ; - Sen Adana dan mi yoksa Gaziantep den mi geliyorsun, dedi.

Almanya da da bir Trabzonlu amca; -Ben Antep de Zirhli Tugayda askerlik yapmıştım , Gaziantep ile Antep aynı yer degil mi, diye sormuştu.

Hem dünya ticareti ve hem de genel kültür konularinda ilginç bir anı…Sami Amca neden Tan Gazetesi okuyordu?

Almanya ya ilk geldigim günlerde, 1992 yılında hala buralarda olan ve birbirlerine baglılıgı ile dikkatimi çeken birinci nesli ziyaret ediyorduk. Bunlardan biri de değerli abilerimdem Sami amca idi. Cana yakın, dolu dolu bir abimiz. Almanya da birlik beraberlik arzuları olan ve bununla beraber bir kulagı da Türkiye de olan bir abimiz. O zamanlarda internet yoktu, Türk televizyon kanalları yoktu. Abimiz hergün gazete alırmış. Ama ilginç olan şey bir tane de o zamanların sıradışı gazetelerinden olan -tan- adlı gazeteyi de alırmış. Hani şu kim nerede kiminle kacamak yapti, kim pahalı araba aldı gibi sosyete haberlerinin oldugu gazete duruyor masanın üzerinde. Gazeteye dikkatli baktıgımı gören Sami amca dedi ki;

-Oglum, Türkiye haberlerini hep takip ediyoruz. Ama diger gazetelerde hep hırsızlık, yolsuzluk, kazalar, belalar, soygun, zam gibi haberleri yayinliyorlar. Ama bizim ülkemizde yalnız bunlar yok. Böyle acı şeyler Almanya da da var. Bir taraftan vatan hasreti ve bir taraftan da karamsar haberler olunca kafa bir tarafa çöküyor. Işte onun için alıyorum bu gazeteyi. Böylece Türkiye de gülenler, eglenenler, bolca para harçayanlar, tatil yapanlar da oldugunu görüyorum. Kafa dengeleniyor.

Vatan hasreti ile yurtdışında yaşamak zor. Özellikle 2000 li yıllarda kırmızı bültenle arananlar ile birarada yaşamak daha da zor. Sen burada hasretini çekerken memlekete fitne yayanları, birlik beraberligi bozanları görmek ve bunu taşıyabilmek o kadar da kolay degil.
Türkiye de dövizli askerlik hizmeti ile ilgili bütün bilgileri bu sayfadan alabilirsiniz.


www.dovizliaskerlik.comDövizle Askerlik Hizmet Kapsamı

Dövizle Askerlik Hizmetinden Faydalanma Koşulları

Ödenecek Malî Esaslar ve Döviz Miktarları

Ve diger bütün konular ...


TÜRKiYE YE GiDERKEN YANINIZA ALMANIZ GEREKEN ÖNEMLi TELEFON NUMARALARI

Alo Trafik 154
Polis 155
Jandarma 156
Zabıta 153
Yangın 110
Orman Yangını 177
Sahil Güvenlik 158
Turizm Polisi   0212 527 45 03

Alo Doktor 113
Hızır Servis 112
Cenaze Hizmetleri 188

Elektrik Arıza 186
Gaz Arıza 187
Telefon Arıza 121

Tüketici Hattı 175
Bimer (Başbakanlık) 150ANA SAYFAYA DÖNÜS