ANASAYFA

ALMANYA DA

SOSYAL HAYATIMIZ

ALMANYA DA

EGITIM VE KÜLTÜR HAYATIMIZ

ALMANYA DA

IS VE MESLEK DURUMUMUZ

ALMANYA DA

POLITIK FAALIYETLERIMIZ

LOBISIZLIGIN NEDENLERI

TÜRKIYE ILE ILISKILER

SIZDEN GELEN PAYLASIMLAR

KÜNYE VE ILETISIM BILGILERI


Almanya daki gençlerimizle bir televizyon anketi hatırlıyorum.

Gençler, meslek liselerine veya kurslarına gidip araba tamircisi olmayı, insaatta işci olmayı planlamışlar.

Almanya da yaşayan gençlerimiz arasında meslek dalları hakkındaki bilgilerini ölçen istatistik yaparsanız, bu gençlerimizin en fazla 10 meslek sayabileceklerini göreceksiniz.

Bir başka grup gençlerimiz, üniversite egitiminde kendilerinden önde gidenlerin yolunu takip ediyorlar. Bu nedenle birkaç meslek dalında ihtiyaç fazlası oldu. Örnegin bayanlarımızın yogun olduu avukatlık meslegi gibi. Simdi de sosyal danışman, aile danışmanı yolunda okuyan bayanlarımızın sayısında dikkat çekici artış var.

Aslında Alman makamlardan gelecegin meslekleri hakkında çok güzel bilgiler alınabilir ve egitim ve buna baglı meslek hayatı planlanabilir.

Mekatronik, nano bilimdali, komunikasyon, mikro biyoloji dallarının gelecegin meslek dalları olarak görüldügü Almanya da gençlerimizi yönlendiren kurumlarımız, derneklerimiz de var mi bilmiyorum. Burada en önemli görev aileye düşüyor.

(Devam edecek)

Hem aile çevresinde ve hem de arkadaş çevresinde büyük düşüncelerden hiçbirşey duymayan gençlerimiz  kısa yoldan para kazanma yollarını arıyorlar. Fakat bütün gençlerimiz böyle düşünmüyor. Örnegin 20 yaşında kendi eczanesini açan genc kızımız Alman gazetelerinde övgü ile anlatıldı.
Almanya'da eğitim sistemi Türkiye'ye göre farklıdır.

Anaokulundan sonra çocuk  Grundschule - Temel Okullar'a gider. Burada eğitim 4 yıldır. Eğitimin son iki yılında çocuk ailesi ve öğretmenleriyle başarı durumuna bağlı olarak gidebileceği okulu seçer. Almanya'da ortaokul ve lise eğitimi için 3 ayrı okul vardır; Hauptschule, Realschule, Gymnasium.

Hauptschule: Eğitimi çok zor değildir. Akademik başarısı yüksek olmayan çocukların gittiği bir okuldur. Kalifiye eleman yetiştirir. 18 yaşına kadar meslek öğrenilir. Bu okulun 9.sınıfından itibaren öğrenciler isterlerse meslekleriyle ilgili çalışmaya başlayabilirler. 

Realschule: Başarı durumu orta düzeyde olan öğrencilerin devam edebildiği bir meslek okuludur. Bu okul sonrasında öğrenci meslek yüksekokuluna gidebilir. 

Gymnasium: Akademik olarak en başarılı öğrencilerin devam edebildiği bir okuldur. Okul sonunda Abitur denilen lise bitirme sınavını geçen öğrenciler üniversiteye devam edebilme hakkını kazanır. 

Gesamtschule: Bazı eyaletlerde üçlü ayrımı yapılmadan öğrenciler Gesamtschule denen tek bir okula gidebilmektedirler. Bu okulların özelliği farklı seviyede öğrencilerin tek bir okulda toplanıp ayrı sınıflarda eğitim almasıdır.

Fakat Alman egitim sisteminde hep Türkçe tabiri ile yatay geçiş sistemi vardır. Daha fazla bilgiyi Berlin deki Türkiye Başkonsoloslugu bünyesindeki Egitim Ateşeliginin sayfasından alabilirsiniz.


ANONIM SIIRLERDEN SECMELER


Gençlerimiz Türkiye de okumak istiyorlar

2013 yılsonu itibarı ile Türkiye den Almanya ya gelenlerin sayısı 40.000 cıvarında iken dönenlerin sayısı 120.000 i geçmiş durumda. Bir Alman haber kanalının da tesbit ettigi gibi, dönenleriniçinde emekli olan yaşlılar çok az. Cünkü onlar. Alman hastane sistemini tanıdıkları ve ona güvendikleri ama Türk saglık sistemine yabancı oldukları için korkuyorlar.

Dönenlerin büyük çogunlugunun egitimli olması nedeni ile, Alman Millet Meclisi bir önlem almak istedi. Yaşlanan Alman nüfusunu omuzlayabilecek, egitimli gençlerin tam onlara ihtiyaç duyulan bir dönemle Türkiye ye dönmelerini engellemek için yollar aradılar.

Ön lisansı Almanya da tamamlayan birçok gencimiz lisans ve yüksek lisanslarını Türkiye de yapmak istiyorlar. 2015 Subatında Istanbul havaalanında sohbet ettigim iki genç kızımız da öyle yapmışlar ve Istanbul da kaydolmak için üniversitelerle görüşmelere gelmişler.

Ebeveynlerinden biri Alman biri Türk olan gençler, Türkiye deki gelişmeleri olumlu bulmakta ve hem Alman ve hem de Türk olmalarının avantajlarından yararlanmak için üniversiteyi Türkiye de okuyorlar.

Makine mühendisligi okuyan üç genç kardeşimiz hep beraber Türkiye de gelecek hesabı yaparak okuyorlar. Bu yoldaki hayallerini anlattılar. Cok gurur duydum. Allah yollarını açık etsin.
Yeni neslin okuma azmini destekleyen nedenler var;

-Içine dogdukları ülkede Alman arkadaşlar edindiler ve bu arkadaşlarından geri kalmamak için okuyorlar.

-Ebeveynleri okumamanın, dil bilmemenin, Almanya daki kanun ve kuralları ögrenememenin, hakkını arayacak kurumları tanıyamamanın zorluklarını yaşadıkları için hem evde okumuş birinin olmasını istiyorlar ve hem de çocuklarının da aynı zorlukları yaşamasın istiyorlar.

-Hem dogu blogu ülkelerin Avrupa Birligi içinde serbest çalışma yolunun açılması ve hem de Almanya da her geçen gün daha da artan işsizlik, daha da egitimli ve yüksek vasıflı olmayı gerektiriyor.

(Devam edecek)


Yobazlık heryere bizimle mi geliyor Allah ım yoksa biz mi oraya götürüyoruz

Sömürgeci güçlerin Islamı ülkelerde organize ettigi Islam Terörü projesine karşı, Almanya daki Camiilerimizden birinde islamı gençlere tanıtma faaliyeti vardı. Bir kardeşimız onunla ilgili bir fotografı sosyal medyada paylaşmış ve altına -Alman kardeşlerimize Islam i anlatıyoruz- yazmış.

Yok efendim, Müslüman olmayana kardeş denilmezmiş. Bunu yazan da bir hoca.

Evet, dogru ama nerede, hangi niyetle söylendiginde. Dayanamadım, cevap yazdım; -Islam ın en büyük silahı tatlı dildir. Dil sevdirir, dil nefret ettirir. Kardeşim, demek zarar vermez. Gönlü fethetmek fetihlerin en büyügüdür. Fazla uzatmayayım, anlamak istemeyen, yüzlerce sayfa yazsanız da anlamaz zaten.

Rahmetli Barış Manço yu da analım bu arada. Onun güzel bir sözü aklıma geldi; Insanın ögrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir.

Bir başka konu da Alman a –Allah razı olsun, dedigim için başımı agrıtıyor. Bir kısmına cevap vermiyorum ama tepemi attirdıkları zaman diyorum ki; - Kardeşim, sen şu çay bardagını nasıl görürsen mutlu olursun? Icindeki çay sıcak, yanında iki kesme şeker, altında tabagı. Işte Allah da o kulundan razı olmak dilerse, Ona Islam sevgisi yükler, ibadetlerini yapması için heves ve azim verir. Onu senden benden daha iyi bir Mümin yapar. Bunu yapmasının nedeni de; onu razı oldugu bir yere koymaktır. Aynen senin çayı ince belli bardakta görünce, haa işte ben bu çayı içerim, dedigin gibi.

(Devam edecek)

Son söz iki Cihan Nur undan; -Insanlara akıllarınca hitap ediniz.
ANA SAYFAYA DÖNÜS